Ücretsiz Danışma Hattı 0 850 433 03 47
  • Altınbaş Üniversitesi Türkçe
  • Altınbaş Üniversitesi English

 Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı; diş ve çene yapıları ile onların çevre dokularındaki hastalıklarını teşhis edip gerekli olan medikal ve cerrahi tedavileri uygulayan özelleşmiş bir anabilim dalıdır. Bu bölümde uygulanan tedaviler neleri kapsamaktadır? Kliniğimizde uygulanan tedaviler; gömülü ve sürmüş dişlerin çekimi ve sürdürülmesi, ağız çene ve yüz bölge enfeksiyonlarının tedavisi, çene kırıkları, ağız içindeki yumuşak ve sert dokularda gelişen kistik veya tümöral oluşumların biyopsisi ve operasyonları, implant cerrahisi, ileri kemik ogmentasyonları, sinüs tabanı yükseltme operasyonları, kök ucu rezeksiyonu ve protez öncesi cerrahi işlemleri olarak sıralanabilir.

Her 20 yaş dişi çekilmeli midir?

Genellikle 20’li yaşlarda ağız içerisine süren son dişler olan 20 yaş dişleri çene gelişimi tamamlandıktan sonra sürdüğü için çenelerde yer bulamayıp yarı gömülü veya tam gömülü kalabilmektedir. Doğru pozisyonda süremeyen ve diş dizisini bozabilecek olan, çevre dokulara zarar veren, çürük ve dişeti iltihabı yaratan, ağrı, apse veya kist yaratan 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir. Ancak diş dizisinde yer alabilmiş olan herhangi bir sıkıntı yaratmayan 20 yaş dişleri ağız içerisinde fonksiyonda kalabilir.

Çene kistleri neden oluşur, alınması gerekir mi?

Alt veya üst çene kemiklerinin içinde veya yumuşak dokuda oluşabilen, içinde sıvı bulunan boşluklara kist denilir. Diş veya gelişimsel kökenli olabilirler. Bulundukları alanda genişleyerek büyürler ve ilgili bölgede şişlik, ağrı, çevre dişlerde sallanma veya yer değiştirme yapabilirler. Kistlerin tanısı radyolojik, klinik ve histopatolojik incelemeler sonucu konulur. Kistlerin cerrahi olarak tedavisi gereklidir çünkü alınmayan kistler zaman içerisinde büyüme yaparak çevre dokulara zarar verebilir. Müdahale edilmeyen kistler büyük boyutlara ulaşıp enfeksiyon, ağrı, çene kemiğinde rezorpsiyon veya kırılma, sinire bası sonucu uyuşukluk gibi sorunlar yaratabilir.

Apikal rezeksiyon nedir, ne zaman gereklidir?

Apikal rezeksiyon, diş köklerinin ucundaki kist veya enfeksiyonun diş kökünün 1/3lük alt kısmıyla beraber çıkarıldığı cerrahi işlemdir. Diş kaybını engelleyip dişi ağızda tutmak için yapılan bir işlemdir. Diş kök ucunda bulunan küçük kistlerde, kanal tedavisi ile iyileşmeyen kök ucu enfeksiyonlarında, kök ucunda kanal aletinin kırıldığı durumlarda, taşkın kök kanal tedavilerinde ve travma sonucu kök ucu kırıklarında apikal rezeksiyon işlemi uygulanabilir.

Cerrahi işlem sırasında ağrı hisseder miyim?

Cerrahi işlemler lokal anestezi altında yapıldığı için diş çekimi, implant veya herhangi bir cerrahi işlemde ağrı duyulmaz. Ancak hastanın isteği doğrultusunda veya bazı tıbbi zorunluluklarda sedasyon ve genel anestezi altında da cerrahi işlemler fakültemizde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ Birimi Doktorlarımız

E-BÜLTEN'E KAYDOL

E-BÜLTEN'E KAYDOL

Copyright © 2018 Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastanesi. Tüm hakları Saklıdır.
www.altinbasdis.com sitemizin son güncelleme bilgisi: 03.04.2024 13:05