Ücretsiz Danışma Hattı 0 850 433 03 47
  • Altınbaş Üniversitesi Türkçe
  • Altınbaş Üniversitesi English

Baş - boyun bölgesinde, doğumsal , ateşli silah yaralanması, travma veya tümör cerrahisi sonucu ortaya çıkabilen defekt alanlarının protezler ile tedavi edilmesi anlamını taşımaktadır.

Bu defekt alanları ağız içerisinde damağın tamamının veya bir kısmının olmaması şeklinde oluşabilir. Bu durumda bu açıklıkların kapatılabilmesi ve kişinin yemek yeme fonksiyonun geri kazandırabilmesi, konuşmasının düzeltilebilmesi amacıyla obturatör protez denilen protezlerden yararlanılmaktadır.

Defekt alanlarının baş ve yüz bölgesinde oluşması sonucunda kişide göz ve göz çevresi, burun, orta yüz ve kulak gibi yapıların eksikliği mevcut olacaktır. Bu gibi defektler ise yüz yapısı, rengi ve görünümüne en yakın olan materyaller yardımı ile hastanın sosyal hayatını etkilemeyecek şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu baş ve yüz protezlerine epitez adı verilmektedir.

Bazı durumlarda ağız içi defektlere yüz defektleri de eşlik edebilmekte ve bu gibi durumlarda ağız içini tedavi etmek amacıyla kullanılan obturatör protezlere epitezler eşlik etmektedir. Böylece kişinin yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Defekt protezi taşıyan hastalarımız rutin olarak kontrol altına alınarak ve dokulardaki değişimleri göz önünde bulundurularak hastalarımızın protezleri gerekli olan durumlarda yenilenir veya revize edilir.

E-BÜLTEN'E KAYDOL

E-BÜLTEN'E KAYDOL

Copyright © 2018 Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastanesi. Tüm hakları Saklıdır.
www.altinbasdis.com sitemizin son güncelleme bilgisi: 03.04.2024 13:05