Ücretsiz Danışma Hattı 0 850 433 03 47
 • Altınbaş Üniversitesi Türkçe
 • Altınbaş Üniversitesi English

 Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı ;diş dokularında gelişimsel veya kazanılmış rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan yapı bozukluklarını teşhis etmek ve operatif uygulamalarla bu hastalıkları tedavi ederek dişlerin kaybolan anatomi, fonksiyon ve estetiğini yeniden kazandırılması hedefleyen bir uzmanlık dalıdır. Anabilim Dalımız, çürük bilimi, koruyucu diş hekimliği, operatif veya restoratif diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Kliniğimizde yetişkin hastalarda çürük veya herhangi bir nedenle madde kaybı olan dişlerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi, dişlerin doku ve şekil anomalilerinin tedavisi ve fonksiyonla beraber estetiğin geri kazanılması amacıyla dolgu, inley ve onley restorasyonlar, lamina vener restorasyonlar, fiber post/kor uygulamaları güncel bilgi ve teknolojiler kullanılarak alanlarında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bunlara ilave olarak koruyucu diş hekimliği çerçevesinde çürük risk tayini ve önlenmesine yönelik işlemler ile diş hassasiyetinin ve ağız kokusunun giderilmesiyle ilgili girişimsel işlemler uygulayarak hizmet vermekteyiz.

Estetik diş hekimliği alanında diş renklenmelerinin tedavisi için renklenen canlı veya cansız dişlerde ev tipi veya ofis tipi diş beyazlatma işlemleri yapılmaktadır. Gülme hattının analizi ve düzenlenmesi ile ilgili hastalarımıza daha estetik ve sağlıklı bir gülüş kazandırmak amacıyla restoratif işlemler uygulanmaktadır.

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü, karbonhidrat içeren besinlerin alımından sonra diş yüzeylerinin yeterince temizlenememesi ve bakterilerin ürettiği asidik yan ürünler nedeniyle dişlerde sert doku (madde) kaybına neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Diş Çürüğünü Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 • Diş çürümesine neden olan şekerli, yapışkan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine dikkat edilmesi
 • Dişlerin günde 2 defa etkin olarak fıçalanması
 • Diş ipi kullanılması
 • Yılda 2 kere düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Diş Çürüğünüzün Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Dişler üzerinde görülen renk değişimleri, bütünlüğünde bozulmalar diş çürüğünün olduğunu gösterebilir. Ayrıca ağız kokusu, dişlerde soğuk ve tatlı yiyecek - içecekler nedeniyle duyulan hassasiyet çürük belirtisi olabilir.

Diş Çürüğününün Tedavisi Nedir?

Çürüyen diş dokuları temizlenerek yerinin dolgu materyalleri ile doldurulup dişin bütünlüğü sağlanır. Dolgu materyalleri; kompozit, kompomer, cam iyonomer, amalgam veya seramik esaslı olmak üzere doktorunuzun sizin için önerdiği değişik materyaller olabilir.

Aşırı Madde Kaybı Olan Dişlere Dolgu Yapılabilir Mi?

Aşırı madde kaybı olan dişlerde kalan yeterli diş dokusu mevcutsa ölçü alınarak, ağız dışında, laboratuvarda hazırlanan İnley veya Onley gibi restorasyonlar yapılabilir. Bu tip dolgular iki ayrı seans gerektirir. Seansların arasında daha az konforlu olan geçici dolgu materyali uygulaması yapılır.

Her diş hassasiyeti dolgu gerektirir mi?

Diş hassasiyetinin gerçek nedenini anlayıp, dişte madde kaybı olup olmadığına ve madde kaybının büyüklüğüne göre karar verilir. Çürük gelişmemiş diş aşınmalarında veya dişeti çekilmeleri gibi bazı durumlarda dolgu yerine hassasiyet giderici ajanlar uygulanabilir.

Diş Aşınmalarının Nedenleri:

 • Dişlerin çok sert, uzun süre ve yanlış fırçalanması
 • Aşındırıcı özelliği fazla olan diş macunlarının kullanılması
 • Diş fırçasının çok sert olması
 • Asitli yiyecek ve içecekler fazla tüketilmesi
 • Diş sıkma ve gıcırtma davranışları
 • Dişler arasında kapanış bozukluklar

Diş Beyazlatma Nedir?

Çeşitli sebeplerle renkleşmiş dişlere kimyasal ajanlar uygulanması ile dişlerin renginin açılmasına beyazlatma işlemi adı verilmektedir. Diş rengininin açılması için estetik amaçla yapılan beyazlatma işlemi diğer alternatiflere kıyasla en koruyucu yöntemdir. Dişin bütünlüğü işlem esnasında bozulmaz. Diş beyazlatma yöntemi ile diş renginiz birkaç ton kadar açılabilir.

Diş Renklenmelerinin Nedenleri Nelerdir?

 • Dişlerdeki gelişim bozuklukları
 • Dişlerde gelişen herhangi bir yaralanma
 • Renklendirici içeren yiyecek ve içecekler (çay, kahve, vişne suyu, kırmızı şarap vb.)
 • Sigara gibi tütün maddeleri
 • Yaşlanma
 • Hastalıklar
 • İlaçlar, boyar madde içeren gargaralar

Dişlerin Beyazlatılması Öncesinde Gerekenler Nelerdir?

Beyazlatma yapılacak kişinin ağız hijyeninin ideal olması ve diş yüzeylerinde leke ve diştaşı oluşumunun olmaması gerekir. İşlem öncesinde beyazlatma uygulanacak dişler muayene edilmeli ve diştaşı temizliği ve dolgu gibi gerekli tedaviler yapılmalıdır.

Dişlerin Beyazlatılması için Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Diş beyazlatma için Ofis Tipi ve Ev Tipi beyazlatma yöntemleri uygulanabilir. Ofis Tipi diş beyazlatma işlemi; diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan (office bleaching) yöntemdir. Diş hekimi kontrolünde uygulanır ve dişlerde 1 - 3 seansta hızlı beyazlama gözlenir. Ev Tipi diş beyazlatma işlemi; hastanın kendisi tarafından evde uygulanan (home bleaching) yöntemdir. Dişlere hastadan alınan ölçülere özel hazırlanan plaklar içersine beyazlatıcı ajan yerleştirerek daha uzun sürede dişlerin beyazlatılması sağlanır. Beyazlatıcı ajan 7-15 gün süreyle kullanılır. Bazı durumlarda ise her iki yöntem birlikte uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Görmüş Dişlere Beyazlatma Yapılır Mı?

Kanal tedavisi görmüş, diş rengi değişmiş dişlere beyazlatma yapılabilir. Canlılığını yitirmiş (devital), kanal tedavili dişlere yapılan beyazlatma tedavisi hekim tarafından dişin içerisine yerleştirilen beyazlatıcı ilaçlar uygulanarak yapılır. Bu tip beyazlatma 2-3 seans arası tekrarlanabilir.

Porselen Restorasyonlara Beyazlatma Jeli Etki Eder Mi?

Beyazlatma ile porselen restorasyonların rengini değiştirmek mümkün değildir. Ağız içinde estetik alanda (ön bölgede) mevcut restorasyonlar yenilenecekse veya yeni yapılacaksa isteniyorsa önceden diş beyazlatma işleminin tamamlanması doğru olur.

Lamina Nedir?

Ön bölge dişlerinin dizimi, şekil ve fonksiyonlarının hafif veya ileri derecedeki bozuklukları ile iç kaynaklı diş renklenmelerinin düzeltilmesi amacıyla ince tabaka şeklinde diş renginde bir materyalden uygulanan restorasyonlara lamina adı verilir. Güzel bir gülümseme için ağız dokuları ile uyumlu, dayanıklı, uzun ömürlü lamina restorasyonları ile ön dişlerin estetik düzenlenmesi sağlanır.

Lamina Nasıl Yapılır?

Dişlerin belirli miktarda pürüzlendirilmesi veya ön yüzeylerinden kullanılacak materyale yer açmak amacıyla diş dokusu kaldırılarak, yerine porselen veya kompozit materyallerinden oluşturulmuş lamina restorasyonlar özel bir yapıştırma işlemiyle dişler üzerine yapıştırılır. Lamina restorasyonları tercih edilerek kuron kaplamalarına göre daha fazla diş dokusu korunmuş olunur. Porselen laminaların uygulanamadığı durumlarda estetik tam porselen kuronlar tercih edilebilir.

Kimler Lamina Restorasyona İhtiyaç Duyar?

 • Ön dişlerinde renklenme problemine sahip olan bireyler
 • Dişlerinde şekil bozukluğu, çapraşıklık bulunan bireyler
 • Birbirinden ayrık dişlere sahip olan bireyler
 • Geniş renklenmiş ve yıpranmış dolgulara sahip olan bireyler
 • Dişleri beyazlatma işlemine yanıt vermeyen bireyler
 • Kırık veya aşınmış dişlere sahip olan bireyler ihtiyaç duymaktadırlar

Lamina Restorasyonlar Yapıştırıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi bir ağız bakımı restorasyonların daha uzun süreli kullanılmasını sağlar. Bu restorasyonların bakımı doğal dişler gibidir. Lamina restorasyonların hasar görmemesi için; sert yiyecekleri ısırmaktan, diş gıcırdatmaktan, tırnak yemekten, kalem ve benzeri sert cisimleri ısırma alışkanlıklarından uzak durmak gerekir. Yılda 2 kere düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

E-BÜLTEN'E KAYDOL

E-BÜLTEN'E KAYDOL

Copyright © 2018 Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastanesi. Tüm hakları Saklıdır.
www.altinbasdis.com sitemizin son güncelleme bilgisi: 03.04.2024 13:05